Gdzie zamieszkać – wieś, miasto, a może przedmieścia?

Czy myślałeś kiedyś o budowie domu? Nie wiesz, jak się za to zabrać? Powszechnie panuje przekonanie, że zbudowanie domu to oznaka sukcesu, udanego życia, zamożności, bogactwa, a nawet luksusu. Każdy z nas pewnie nie raz słyszał: „prawdziwy mężczyzna powinien spłodzić syna, posadzić drzewo i… oczywiście zbudować dom”. To lekko infantylne powiedzenie stało się dla niektórych wręcz życiowym mottem, wektorem życiowej moralności. Czy rzeczywiście każdy powinien zbudować dom? I czy w ogóle każdy powinien mieszkać w domu?
A co, jeśli ktoś po prostu woli mieszkać w bloku i to w centrum miasta? Wszak takie życie ma również mnóstwo zalet. Po pierwsze nie trzeba martwić się o takie sprawy jak: kanalizacja, ogrzewanie, wodociąg. Nie trzeba za to wszystko płacić osobno, nie trzeba martwić się o naprawianie wszelkich awarii tych systemów. Wszystkie opłaty załatwia za nas jedna opłata zwana czynszem, osobno należy zapłacić zazwyczaj jedynie za energię elektryczną czy wywóz odpadów komunalnych. A awarie? Wszelkie awarie wodociągowe naprawia dostawca wody, wszelkie awarie grzewcze naprawiają pracownicy kotłowni, wszelkie koszty tych napraw pokrywa wspólnota mieszkaniowa lub dana gmina. Można by rzec beztroskie życie. W dodatku jeśli mieszkamy w mieście, czy nawet w centrum miasta to wszystko mamy w zasięgu ręki: pocztę, oddział banku, sklep, supermarket, nawet dostęp do kultury, wszelkie centra kultury, filharmonia, opera, teatry, kina.
O właśnie – kina. Skoro już jesteśmy przy kinach. Warto zauważyć jak zmieniły się kina w Polsce na przestrzeni ostatnich lat. Większość z nas pamięta czasy, wbrew pozorom nie tak odległe, kiedy w miastach i to tylko tych największych wojewódzkich było jedno kino, w którym była jedna sala kinowa, nie różniąca się nowoczesnością od zwykłego baru mlecznego. A teraz? Gigantyczne sieci kin z nowoczesnymi systemami dźwiękowymi, obrazu. Popatrzmy nawet na to jak są zbudowane zwykłe schody w sali kinowej. Na każdym schodku taśma led. Przecież nawet taki mały szczegół wymaga dosyć nowoczesnych rozwiązań. Przecież potrzebna są tutaj odpowiednie profile do taśm led, a każdy jeden taki profil do taśm led to również koszt, a jednak jeszcze nie dawno takie rozwiązania nie funkcjonowały nawet w ludzkiej wyobraźni.
Wróćmy jednak do naszego mieszkania w mieście. Tak jak już wspomniałem ma to zarówno zalety jak i wady. Uważam, że powinniśmy zatem wziąć na szale wszelkie wady i zalety i zobaczyć, co przeważy. Bo czy rzeczywiście mieszkanie w domku na wsi ma same wady? Otóż nie. Życie na wsi wcale nie musi oznaczać życia na odludziu, z dala od wszelkiej cywilizacji, bez kontaktu z normalnym życiem kulturalnym i społecznym. Powiem więcej, w dzisiejszych czasach ludzie coraz częściej wybierają życie na wsi, ale nie takiej ze „świnką, krówką i hektarem pola”, ale gdzieś na przedmieściach w spokojnej okolicy, ale w gruncie rzeczy nowoczesnej, z oświetlonymi, asfaltowymi drogami, z doskonałą komunikacją transportową, niedaleko od dużego miasta. Takie okolice zwane popularnie przedmieściami są zajmowane z ogromną szybkością w obecnych czasach. Są one bowiem postrzegane jako niezwykle atrakcyjne, gdzie nasza własna prywatność nie oznacza odosobnienia.
Jednak warto tutaj podkreślić, że zarówno życie na wsi, życie na przedmieściach, jak i życie w mieście ma swoje wady i zalety. To do nas należy wybór, czy wolimy brak troski o formalności związane z opłatami, dostęp do kultury i usług „na wyciągnięcie ręki” czy jednak preferujemy „wieś spokojną, wieś wesołą”.