Ogólne zastosowanie oraz przykłady terapii naturalnych

terapie naturalne

Terapie naturalne są metodami wliczającymi się w skład tak zwanej medycyny naturalnej (inaczej medycyny niekonwencjonalnej) opierającej się na zastosowaniu naturalnych składników w zwalczaniu wszelkiego rodzaju schorzeń. Często są to praktyki, których działanie nie są potwierdzone przez oficjalne badania naukowe, jednakże są one powszechnie akceptowalne oraz zgodne z podstawową wiedzą przyrodniczą. Przez niektórych lekarzy są one uznawana za nieetyczne ponieważ ich działanie lecznicze nie jest oficjalnie udowodnione.

Biorezonans

Jednym z najczęściej stosowanych terapii naturalnych jest biorezonans (często mylony z rezonansem magnetycznym jednakowoż jest to zupełnie co innego). Taki zabieg polega na wykorzystaniu wibracji elektromagnetycznych w celu ustalenia poziomu konkretnych hormonów, obecności pasożytów, występujących alergii czy innych dolegliwości. Zwolennicy tej metody głoszą również, że pomaga ona w leczeniu uzależnienia tytoniowego oraz alkoholowego. Cały zabieg odbywa się na siedząco. Pacjent musi trzymać w dłoniach dwie metalowe końcówki aparatury. Dzięki elektrodom przez organizm badanego przepływa prąd o zmiennych częstotliwościach.

Pijawki lekarskie – hirudoterapia

Inną niezwykle dziś popularną i równocześnie najprawdopodobniej najstarszą praktyką zaliczaną do medycyny naturalnej są pijawki lekarskie. Ślina pijawek terapeutycznych ma właściwości przeciwzakrzepowe. Metoda ta jest stosowana między innymi do leczenia żylaków, chorób stawów, a nawet udaru mózgu. Choć lista schorzeń i dolegliwości na jakie może pomóc pijawka lekarska jest dużo dłuższa. Terapia z zastosowaniem pijawek to hirudoterapia.